7 asja, mida noored kümne aasta pärast enam ei mäleta

#ajalugu #lisaseadmed
3 min lugemine

Digitehnoloogia areneb kiirelt ja paljudel meist on lauasahtlites vanu seadmeid, kasvõi telefone, mis veel kümme aastat tagasi olid igati popid pillid, aga nüüd on hea, kui pildigi ette võtavad. Võtame ette need seadmed, mis on täna veel alles, kui mitte aktiivses kasutuses, siis vähemalt mälusopis või lauasahtlis, kuid mis tõenäoliselt kümne aasta pärast paneb noorema generatsiooni vaid õlgu kehitama.

Autor: Hardi Keerutaja

 

Lauatelefonid

Siin-seal neid veel leidub. Kui mitte kodudes, siis kontorites, kuid 10 aasta pärast vaatame lauatelefonidele umbes samasuguse pilguga kui faksimasinatele.

 

USB-pulgad

Kadunud on ajad, kui muusikat või muid faile sai tõstetud mälupulgale ja sealtkaudu mujalegi jagatud. Pea märkamatult on kadunud vajadus mälupulkade järele ja paljudes arvutites pole enam USB-A pesagi, mille kaudu neid ühendada.

 

Füüsiline pangakaart

Koos sularahaga kipub kaduma ka vajadus kasutada pangakaarti. Tulevik on ilmselt kontaktivabade telefonimaksete päralt, mis kaotab järk-järgult igasuguse vajaduse plastikust kaartide järele.

 

Laadimiskaablid võivad kaduda

Seadmete ühendamine juhtmete abil on loodetavasti peatselt seljataga ja saame lõpuks ometi vabaneda juhtmepundardest. Laadimismatid ja bluetooth-ühendusega seadmed muutuvad aina paremaks ja kümne aasta pärast võib tunduda väga imelik ühendada telefon laadimiseks kaabli külge ja seinapistikusse.

 

GPS-seadmed

Kui veel mitte palju aastaid tagasi oli GPS-seade igati asjalik ost sõiduvahendisse, siis nüüd teeb selle töö ära nutitelefon ja mida rohkem tuleb tehastest välja autosid, kuhu on sisse ehitatud GPS-seadmed, siis kaob igasugune vajaduse eraldi GPS-i järele.

 

CD ja DVD kogud

Ma tean väga hästi, kui raske on loobuda füüsilistest ketastest, aga samas ei mäleta, millal viimati mõnda neist kasutasin. Igaks juhuks, ilmselt nostalgiast, hoian neid alles, aga mida tugevamaks muutub digitaalne meedia, seda põhjendamatuks ja veidramaks muutub DVD kollektsioon elutoa riiulil. Kel pole südant nendest päriselt loobuda, siis ilmselt nihkuvad need kuhugi järjest kaugematesse kapinurkadesse, kus neile koguneb aastate möödudes üha paksem tolmukiht.

 

Digitaalsed fotokaamerad

Pikki aastaid oli isiklik digikas ehk fotokaamera pea igal inimesel, et jäädvustada hetki elust. Kuigi väiksed digikad teevad väga head pilti, siis ei jää telefonikaamerad neist kaugele maha ja lõpuks ikkagi mugavus võidab – kes see ikka viitsib kaasas kanda kahte kamerat, telefoni ja lisaks veel eraldi seadeldist. Seda enam, et telefonikaamerate progress näib peatumatu.