5 põhjust kasutada Google’i asemel DuckDuckGo otsingut

#duckDuckGo #google #otsingumootor
3 min lugemine

Kui kunagi oli Google internetiotsingute kroonimata kuningas, siis üha enam häirib selle otsingu kasutajaid Google’i keskendumine reklaamile, inimeste andmete kogumine ning selle kasutamine. Kuigi mõnest aspektist võib see ju tore olla, siis üha suurem ja suurem osa ühiskonnast on huvitatud oma privaatsusest ega võta enam Google’i reklaame abistava käena.

 

Õnneks on olemas täiesti adekvaatseid ja turvalisi alternatiive Google’i otsingutele. Üheks selliseks on DuckDuckGo, mis on tegelikult eksisteerinud juba aastaid. Oma kasutajate privaatsusele keskendunud DuckDuckGo’l on isegi olemas rakendused nii Androidi kui iOS-i jaoks, samuti on olemas laiendused erinevatele veebilehitsejatele. Google’i asemel DuckDuckGo kasutamiseks on viis peamist põhjust.

 

Peata võrgujälgijate spioneerimine sinu järgi

 

Google’i võrgujälgijad on paigaldatud umbes 75% veebilehtedest (Facebooki omad on umbes 25% lehtedest). Need jälgivad koguvad infot sinu huvide ja käitumise kohta teatud veebilehtedel. Kuigi nad otseselt kasutajat ei identifitseeri, siis omades ligipääsu sinu sotsiaalmeedia profiilidele, on neil lihtne sind identifitseerida. DuckDuckGo blokeerib need võrgujälgijad ning võib sulle ka näidata, millised võrgustikud on kasutajat aja jooksul jälginud.

 

Vähem reklaami

 

Kui Google’i otsingutulemustes ruulivad aukartustäratavas koguses reklaamid, siis DuckDuckGo’s on neid märgatavalt vähem. Samuti ei järgne need reklaamid sulle edasi teistele veebilehtedele. Näiteks, kui oled otsinud mingit koeratoitu, siis jälitavad sind hiljem veel pikka aega erinevad koeratoidureklaamid. DuckDuckGo’ga sellist probleemi ei ole.

 

Veebilehed laevad kiiremini

 

Et võrgujälgijad järgnevad oma reklaamide ja infokogumisega kasutajale erinevatele veebilehtedele, siis tähendab see, et laadides lisainfot veebilehe avanedes kulub selleks rohkem aega. DuckDuckGo puhul võrgujälgijaid ei ole ja veebilehed peaksid avanema kiiremini.

 

Sinu otsingute ajalugu ei salvestata

 

Inimesed otsivad internetist kõige veidramaid ja kummalisemaid asju. Isegi selliseid, milliste otsimise üle võib hiljem ka piinlikkust tunda. Eriti kui kellegi teise silme all otsingut sooritada ja siis punastada nende variantide pärast, mida näiteks Google varasemate otsingute baasil pakub. DuckDuckGo’ga on iga otsingukord esimene st alustad puhtalt lehelt ning punastama enam ei pea.

 

Otsingutulemusi ei mõjuta kasutaja varasem veebikäitumine

 

Google kasutab otsingutulemuste serveerimisel kasutaja kohta varem kogutud infot, püüdes tuua esile selliseid otsingutulemusi, millel oleks mingi seos kasutaja varasema tegevusega internetis, sest ta loodab niimoodi tõsta tõenäosust, et kasutaja ka pakutud lingil klikib. DuckDuckGo otsing on täiesti sõltumatu, isegi lihtsakoeline ja vaba igasugustest kõrvalistest mõjutustest.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."