Turvalise Mobiil-ID-ga saab allkirjastada tehinguid ja dokumente mängleva kergusega. Foto: Unsplash

5 olukorda, kus Mobiil-ID su elu mugavamaks muudab

#mobiil-id #Telia iseteenindus
3 min lugemine

Telia klientide seas on täna juba enam kui 115 000 inimest, kes kasutavad Mobiil-ID abi. Tõime välja viis olukorda, kus Mobiil-ID aitab sul oma elu ja igapäevatoiminguid mugavamaks muuta.

 

Mobiil-ID on SIM-kaardi põhine digitaalne isikutunnistus, mis on koos mobiiltelefoniga sinuga alati kaasas. Nii on alati garanteeritud, et sõltumata ajast või kohast saad teha pangaülekandeid, siseneda erinevate asutuste ja teenusepakkujate e-keskkondadesse või anda digitaalseid allkirju. Ehk sisuliselt on Mobiil-ID näol tegu ID-kaardiga samaväärse digitaalse lahendusega, mille kasutamiseks pole vaja eraldi ID-kaardi lugejat.

Samas on oluline teada, et Mobiil-ID’l on mõningaid eeliseid, mida näiteks teine elektroonilise identiteedi lahendus ehk Smart-ID ei paku. Nii saab Mobiil-ID abil anda oma hääle valimistel, lisaks saab Mobiil-ID lahendust kasutada ka tavalise nuputelefoniga, kuna turvakoodide kinnitamine toimub SMS sõnumite, mitte interneti teel.

Toome järgnevalt välja viis põhjust, miks on Mobiil-ID väärt abiline erinevates olukordades.

Mobiil-ID aitab aega kokku hoida

Paljud teenusepakkujad, olgu selleks siis pangad, telekomid või jaeketid, teenindavad ühe suuremal hulgal kliente oma interneti iseteeninduskanalites või e-poodides. See tähendab, et kaupade ostmiseks ning teenuste haldamiseks ja tellimiseks piisab nutitelefonist ja Mobiil-ID-st. Iseteeninduskeskkondadesse ja e-poodidesse sisenemine võtab aega mõned sekundid ning enamus asju saab aetud ilma, et peaksid kellelegi helistama või kuhugile füüsiliselt kohale minema. Lisaks on Mobiil-ID väärt abiline erinevate riigi e-teenuste kasutamisel.

Tuludeklaratsiooni kinnitamine

Peagi seisab ees eelmise aasta tulude deklareerimine ning tuludeklaratsioonide esitamine maksuametile. Juba aastaid on enamus inimesi hinnanud oma tuludeklaratsiooni esitamisel kiirust ja lihtsust. Siin on jällegi heaks abiliseks Mobiil-ID, millega saad kas või oma nutitelefoniga sisse logida e-maksuametisse, seal deklaratsiooniga tutvuda ning seejärel deklaratsiooni oma digiallkirjaga kinnitada.

Mobiil-ID vabastab sind ID-kaardi lugejast

Üheks Mobiil-ID eeliseks näiteks ID-kaardi ees on see, et erinevate toimingute jaoks (e-keskkondadesse sisenemine, digiallkirjastamine) pole sul vaja kaasas kanda ID-kaarti ega ID-kaardi lugejat. Ehk kõikjal, kus sul on kaasas oma mobiiltelefon, saad kasutada ka Mobiil-ID’d.

Mobiil-ID-ga saab e-hääletada

2023. aasta märtsis (05.03) toimuvad taas Riigikogu valimised. Riigikogu valimiste eelhääletamise ajal ehk vahemikus 27. veebruarist kuni 4. märtsini on kõigil hääleõiguslikel kodanikel võimalik oma hääl anda soovi korral elektrooniliselt. E-hääletamisel saab ühe võimalusena kasutada Mobiil-ID’d, millega saab valimiste veebilehel sisse logida ning oma hääle peale valiku tegemist Mobiil-ID-ga ka kinnitada.

Mobiil-ID töötab ka välismaal

Täpselt nii, nagu kasutad Mobiil-ID rakendust erinevateks toiminguteks Eestis, saad seda teha ka välismaal viibides. Vahel juhtub, et just välismaal reisides tuleb teha mõni kiireloomuline pangatoiming, tasuda arve või on tekkinud vajadus külastada info saamiseks mõne Eesti riigiasutuse e-keskkonda. Mobiil-ID abil saab kõiki nimetatud toiminguid kiirelt ja mugavalt tehtud, sest seal, kus on sul kaasas oma mobiiltelefon, on sul olemas ka Mobiil-ID kasutamise võimalus.

Eelmise aasta suvel muutus Mobiil-ID väljastamine varasemast mugavamaks, kiiremaks ja lihtsamaks. Nii saavad Telia kliendid kogu Mobiil-ID taotlemise ja aktiveerimisega seotud asjaajamise tehtud Telia iseteeninduses. Seega – kui varem pidi Mobiil-ID saamiseks minema füüsiliselt Telia esindusse, saab nüüd kõik asjad aetud digitaalselt.

Kõigile klientidele, kes liituvad Telia iseteeninduses Mobiil-ID teenusega vahemikus 1. veebruarist kuni 31. märtsini (2023) on Mobiil-ID teenus järgnevad 6 kuud kuutasuta (tavahind 1€ kuus). Täpsema info Mobiil-ID kohta leiab Telia veebist.