Apple hoolitseb sinu digipärandi eest

#apple #iOS 15 #iPhone
2 min lugemine

Sinu digiseadmed st nutitelefon või -tahvel sisaldavad sinu kohta tohutul hulgal infot, mille väärtus võib olla uskumatul suur. Nii materiaalses kui ka emotsionaalses mõttes. Paroolid, perepildid, kontaktid, dokumendid, meilid ja palju-palju muud. Sellest infost võib sõltuda terve perekonna edasine materiaalne heaolu.

 

Nutikas ja ettevaatlik peremees või -naine hoiab sellist infot mõistagi kindlate paroolidega kaitstuna. Mida aga teha, kui ühel päeval peaks seadme omanik meie seast ootamatult lahkuma? Olgu siis avarii või ootamatu terviserikke läbi? Eriti keeruline on asi Apple’i seadmetega, mis on oma turvalisuse poolest tuntud. Kui seadme omanik pole varem oma telefoni ja/või Apple ID paroole jms jaganud, siis on asi üsna nutune.

Apple’i uus iOS 15.2 operatsiooonisüsteemi värskendus toob kauaoodatud lahenduse sellele probleemile. Digitaalse pärandi (Digital Legacy) funktsioon aitab võimalikku probleemi delikaatselt lahendada. Digipärandi funktsioon võimaldab spetsiaalse koodi ja surmatunnistuse koopia olemasolul pääseda ligi lahkunu iCloudi salvestatud infole.

Funktsiooni aktiveerimiseks tuleb oma telefonis avada sätted ja klikkida oma nimele avanenud akna ülaservas. Seejärel peab valima Password & Security ja sealt omakorda Legacy Contact. Kokku võib lisada kuni viis kontakti, olgu siis sugulaste või sõprade seast. iPhone’ide omanikud, kellel on samuti telefonides iOS 15.2, saavad koodi digitaalselt, kuid Androidi omanikud ja varasemate iOS-ide kasutajate jaoks võib selle koodi salvestada PDF-faili ja edastada see sellisel moel. Oma digipärandit võib kätte nõuda sellelt lehelt, kus antakse ka infot koodi ülesleidmiseks koodisaaja telefonist.

Digitaalse pärandi aktiveerimine on ülimalt lihtne ja vajalik, kõige keerulisem selle juures on see, et iOS-i kasutajatel oleks telefonides kõige uuem opsüsteem ehk siis hetkel vähemalt iOS 15.2. Digipärandi kiire aktiveerimine nt õnnetusjuhtumi korral on ülioluline juhul, kui kadunul oli pilves märkimisväärselt pildi- ja videomaterjali, sest kui pilveteenuse eest maksmine lõpeb, siis võib kogu sellest materjalist järgi jääda vaid tühine osa.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."