Uusi nutitelefone ostetakse nii Eestis kui kogu maailmas aina suurema hooga. Ühelt poolt tähendab see seda, et kasutajad saavad üha lühema aja möödudes enda kätte parema ja rohkemaid võimalusi pakkuvaid seadmeid. Teiselt poolt aga tuleb uus aparaat kõigepealt tööks valmis seada ehk andmed vanast telefonist ümber tõsta.

 

Tahame me ju, et nii sõnumid, kontaktid, kui pildid ja muu oluline telefoni vahetusel säiliks. See aga võis veel mõni aasta tagasi tähendada tõsist pusimist ja peavalu. Õnneks aga on viimasel ajal tootjad selles suunas jõudsalt toimetanud ja nende püüd kasutajate elu uue telefoni esmasel seadistamisel ja andmete üle toomisel lihtsamaks muuta on hakanud vilja kandma. Muidugi on iga ettevõte liikunud ise suunas ning loonud enda arvates parima lahenduse, kuid vähemalt on need olemas ja enamasti ka toimivad.

 

Ära rapsi

 

Uue telefoni esmasel käivitusel on oluline süveneda ja mitte valikutest läbi joosta. Kuigi suur kihk on ruttu telefon nii-öelda tööle saada, tuleks pakutavad valikud siiski mõttega läbi lugeda, sest nii on sageli hiljem elu lihtsam. Nimelt küsivad enamik telefone mingil hetkel, kas kasutaja soovib mingit sorti andmeid vanast seadmest üle tuua.

 

Samsung näiteks kasutab siin Smart Switch nimelist rakendust

Selle abil on võimalik kõik vajalik nii vanast Samsungi seadmest kui muudest Android telefonidest üsna lihtsalt üle kanda. Lisaks on toetatud ka iPhoned. Programmile tuleb vaid öelda, kas tegemist on uue või vana seadmega ehk kas telefon saadab või võtab andmeid vastu ning valida, millist infot üle kanda. Lisaks peab otsustama, kuidas telefonid omavahel ühendada, kas kaabliga või juhtmevabalt.

 

 

Seejärel käivitub taustal andmete ülekanne ning muud seadistused saab samal ajal lõpuni viia.

 

iPhone kasutab loomulikult oma lahendust, kuid toimiv on seegi

Erisuseks on siin ainult see, et andmete liigutamine toimub pilve ehk iCloudi abil. Ehk uues telefonis tuleb seadistuste tegemisel kindlasti sisse lülitada Wi-Fi ja seejärel teha valik „Restore from iCloud backup“. Kui nüüd oma iCloud konto andmed sisestada, taastatakse sinna talletatud info abil uues telefonis sama seis, mis oli vanas. Eelduseks on muidugi see, et vanas telefonis on varundus sisse lülitatud. Seda saab teha Settings – Apple ID – iCloud – iCloud Backup – Back Up Now. Androidi leerist üle tulevate kasutajate jaoks on olemas valik „Move Data from Android“. See aga eeldab järgmises sammus täiendava rakenduse allalaadimist, kuid ekraanile kuvatavaid juhiseid järgides pole seegi keeruline.

 

Huawei on oma seadmete jaoks loonud rakenduse nimega Phone Clone

Olemuselt toimib see nagu eelnevadki ehk võimaldab andmete liigutamist vanast telefonist uude. Omapäraks on aga see, et vaikimisi kasutatakse telefonide sidumiseks QR koodi. Ehk programmi uues seadmes käivitades küsitakse QR koodi. See aga kuvatakse vanas telefonis peale sama programmi käivitamist ning ütlemist, et tegemist on vana telefoniga, mis peab andmeid saatma hakkama. Edasi käib kõik üsna loogiliselt, valida tuleb andmed mida üle kanda tahetakse ja oodata kuni toiming on lõppenud.

 

Ka Google võib aidata

 

Kui eelpool toodud rakendused eeldavad, et vana telefon on kasutajal alles, võib paraku juhtuda ka olukordi, kus see nii ei ole. Näiteks kadumine, purunemine vms. Siin tuleb appi Google. Selleks aga tuleb kindlasti enne vana telefoni kadumist või purunemist selle seadetes varundamine sisse lülitada. Seda saab teha seadete alt Google nimeise valiku abil. Nii salvestatakse Google kontole kontaktid, kõnelogid, sõnumid, osad seadistused jms.. Pildid tuleks sellisel juhul küll hoida Google Drive-s, kuid lõpptulemusena on kasutaja andmed pilves olemas ning olukorras kus vana telefon on hävinud, saab andmed sealt taastada.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."