AMD Ryzen – alternatiiv Intelile

#amd #intel #protsessor
4 min lugemine

Viimasel ajal on protsessorite maailmas üha enam esile kerkinud AMD ja Intel kui selline ei ole enam tingimata „see õige“ protsessor.

Tänu õnnestunud uutele toodetele ehk Ryzen seeriale ja, mis seal salata, ka Inteli enda probleemidele, on just AMD kerkimas paljude kasutajate eelistatuimaks valikuks. Seetõttu annamegi AMD Ryzen protsessoritest väikese ülevaate.

 

Mida tähendab AMD Ryzen?

 

Ryzen nimena tähistab AMD viimase aja protsessorite perekonda tervikuna. Esimesed selle seeria tooted ilmusid aastal 2017 ja sellest ajast alates on neid pidevalt lisandunud ning need kõik baseeruvad AMD enda uue põlvkonna Zen nimelisel arhitektuuril.

Juba ilmumisest alates on tegemist olnud päris korralike protsessoritega, kuid sealt edasi on Ryzen-id iga uue põlvkonnaga muutunud üha kiiremaks ja on viimasel ajal hakanud edastama võrreldavaid Inteli i5 ja i7 isendeid. Lisaks on AMD ka küllaltki soodne ja tõestab, et kiire protsessor ei pea tingimata olema kallis.

Seetõtu on neid eriti just viimase aasta jooksul üha rohkem hakanud pakkuma ka erinevad arvutitootjad nagu näiteks Lenovo, HP ja teised ning kasutajad näevad müügil üha rohkem just AMD protsessoritega arvuteid.

 

Nimetused

 

Nagu ikka, jagunevad ka need protsessorid vastavalt eesmärgile ja võimsusele  mitmetesse erinevatesse seeriatesse.

  • Ryzen 3, 5, 7 ja 9 on mõeldud laua ja sülearvutitele, ehk tavatarbijatele, kui nii võib öelda.
  • Ryzen PRO omab lisaks täiendavaid turvalisuse kihte ja juhtimisfunktsioone ning on ette nähtud korporatiivklientidele.
  • Ryzen Mobile nagu nimi viitab, on aga loodud mobiilsete seadmete jaoks.

Enamikele kasutajatele lähevad seega korda „tavalised“ ehk 3, 5, 7 ja 9 algusega seeriad. Nagu eeldada võib on Ryzen 3 neist kõige lihtsam ja soodsam ning omab kuni 4 tuuma. Ryzen 9 aga kangeim ja kallim ning omab kuni 16 tuuma. Ryzen 5 ja 7 jäävad nende kahe vahele. Seega saab laias laastus puhtalt nimetuse järgi otsustada, milline neist on teisest parem ja kiirem. Samas aga kehtib see ainult juhul kui võrrelda sama põlvkonna isendeid, sest paari aasta vanune Ryzen 5 võib olla ka aeglasem kui uusim Ryzen 3. Esimesele numbrile järgnevate arvudega kehtib sama loogika, ehk suurem on parem.

 

Kas AMD on parem kui Intel?

 

Kui aastaid kehtis teadmine, et Intel on AMD-st üle, siis nüüd võib täie kindlusega öelda, et enam see ei kehti ja AMD on kindlalt pildil tagasi ja sõltuvalt konkreetsest mudelist võib AMD protsessor olla Intelist ka kiirem (sageli on ka). Eriti võimekad on just äsja välja kuulutatud mudelid.

Kuid veelkord, tähele tasub panna konkreetseid seeriaid ja võrrelda omavahel võrreldavaid asju.

Üleüldiselt võib aga öelda, et tänasel päeval AMD Ryzen protsessoriga arvutit ostes ei anna kasutaja protsessori osas nii-öelda järele ja saab igal juhul väga konkurentsivõimelise raudvara. Tänu piisavale hulgale tuumadele ja nende efektiivsele toimetamisele on Ryzenid kiired ja suudavad korraga töödelda mitmeid protsesse ja samaaegselt täita erinevaid käsklusi – ehk kasutaja vaates on need kiired. Lisaks veel ka küllaltki energiasäästlikud. Seega võib öelda, et mõni uusim AMD on hetkel tõesti konkureerivast Intelist isegi parem, kuid üleüldiselt on AMD Ryzen seeria väga hea ja konkureerib Inteliga edukalt.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõtteks võib öelda, et kui turundus ja nimetused välja jätta on Ryzen protsessorid tegelikult ka tehnoloogiliselt edumeelsed. Nagu öeldud on need väga energiasäästlikud ning eraldavad vähe soojust – tänu 14 nm arhitektuurile. Lisaks on protsessorile edastatud ülesanded tänu Multi-Threading tehnoloogiale tuumade vahel efektiivselt jaotatud ja selle tulemusena on protsessor kiirem ning tänu taktsageduse tõstmise võimalusele saab seda vajadusel pisut veelgi suurendada. Kuna AMD on ikka olnud ka graafikakaartide osas esirinnas, siis sobivad Ryzen seeria protsessorid koos AMD kaartidega väga hästi ka mängimiseks.

Seega ei tasu AMD -d enam mitte karta, vaid vastupidi, uusimate põlvkondade puhul võiks seda lausa eelistada.