9 kasulikku ja tasuta rakendust Windows 10 jaoks

#rakendus #windows 10
5 min lugemine

Meie taskus pesitsevad telefonid võivad endas peita sadu erinevaid rakendusi, mida me vahelduva eduga kasutame. Kuidas on aga lood laua- ja sülearvutitega? Kindlasti on neil olemas kontoritarkvara, erinevad veebibrauserid, mõned mängud, suhtlustarkvara ning meelelahutusrakendused filmide vaatamiseks või muusika kuulamiseks. Ometi on ka Windowsi jaoks olemas piisavalt rakendusi, mis kasutaja elu kergemaks ja mugavamaks teevad. Allpool pakume väikese valiku mõningaid arvutikasutamist hõlbustavaid abimehi.

 

CCleaner

 

CCleaner on väike ja kiire rakendus, mis aitab vabaneda arvutisse kogunenud ajutistest failidest, mis aja jooksul on tarbetuks muutunud. Igast meie tegevusest ja käigust internetti jääb arvutisse mingi kogus infot ehk siis faile ning aja jooksul võivad need hõlmata arvestatava ruumi kõvakettast. Lisaks aitab CCleaneri kasutamine muuta pisut kiiremaks ka veebilehitsejat.

 

Everything

 

See pretensioonika nimega rakendus aitab muuta failide otsimise arvutist väga kiireks. Alustage faili nime trükkimist ja juba pakub rakendus võimalikke variante. Mida rohkem on sisestatud otsitav sõna, seda lühemaks ja täpsemaks muutub pakutavate failide nimekiri. Kui otsitav on näiteks pildifail, siis pakub Everything otsingu tulemusi sama nobedalt pisipiltidena.

 

Keyfinder

 

Oletame, et oled oma arvutisse ostnud mingi tarkvara, millega käis kaasas ka n-ö litsentsi võti ehk siis spetsiifiline arvude ja tähtede jada, mida programm installeerimisel küsib. Aga nüüd pead sa selle tarkvara installeerima teise arvutisse, et seda hoopis seal kasutada. Samas aga ei mäleta sa enam võtit ega leia seda isegi oma postkastist või kust iganes. Siin tulebki appi väike rakendus Keyfinder, mis otsib arvutist sujuvalt üles vajaliku programmi litsentsivõtme ja kuvab selle arvutiekraanile koos kasutajanimega, millele see programm litsentseeritud on.

 

Unlocker & LockHunter

 

Siin on tegu kahe rakendusega, millel on üks ja sama eesmärk. Ilmselt kõigil meil on ette tulnud, et me avastame oma arvutis mingid failid või kaustad, mis on n-ö lukus. See tähendab, et neid ei saa kohalt liigutada, minema visata ega nendega üldse midagi teha. Tihtipeale on need seotud mingite rakendustega, mida arvutis enam ei ole, st arvutist eemaldatud rakendustega. Siin tulevad meile appi Unlockeri või LockHunteri rakendused, mis vabastavad faili või kausta piirangutest ning võimaldavad meil nendega teha, mida ise soovime.

 

Partition Wizard

 

Mida suurem, seda parem ei kehti alati näiteks kõvaketta kohta. Mõnikord on lihtsalt vaja, et ühe suure ketta asemel oleks mitu väiksemat, mida on lihtsam hallata ning millele saab anda erinevaid funktsioone. Partition Wizard võib jagada kõvaketta või mälupulga täpselt nii mitmeks osaks nagu kasutajal vaja. Sama rakenduse abil saab neid kõvaketta osi ka kopeerida, kustutada või taas kokku liita. Rakenduse abil saab näiteks liigutada installeeritud Windowsi teisele kettale või isegi proovida taastada kahjustatud või kustutatud partitsioone.

 

Recuva

 

Selle rakenduse nimi võiks samas olla ka Elupäästja. Ilmselt on paljudel lugejatel ette tulnud olukord, kui oled kogemata visanud vajaliku faili prügikasti ning mingi aja pärast ei leia seda enam isegi sealt. Siin tulebki appi Recuva, mis skaneerib seda kõvaketast, millel fail enne kustutamist asus ning näitab kõiki juba kustutatud faile, mida ta seal avastas. Leitud failide seast on võimalik vajalikku otsida isegi faili sisu järgi, kui on tegu dokumendiga. Lisaks on leitud failid markeeritud värvikoodiga, mis näitab faili taastamise tõenäosust.

 

Sandboxie

 

Sandboxie ehk liivakast loob täiendava turvakihi Windowsi ja rakenduste vahel. Sandboxie loob arvutisse “liivakasti”, kus saab jooksutada rakendusi nii, et need Windowsiga otseselt kokku ei puutu. Pead oma võrgulehitsejaga külastama kahtlast veebilehte või kasutama küsitava päritoluga rakendust? Sandboxie hoiab igasuguse kurivara kindlates raamides ega lase sel Windowsi sügavustesse sukelduda või arvutit sootuks üle võtta. Sandboxie paigutab arvutiekraanile otsetee, millel klikkides saad jooksutada arvuti põhilist veebilehitsejat isoleerituna ülejäänud süsteemist.

 

Seer

 

Seer kopeerib funktsiooni, mida macOS-i kasutajad tunnevad nime all Quick Look. Klikkides hiirega failil ning vajutades samal ajal klaviatuuril tühikut, laeb Seer ekraanile kiirvaate failist, olgu siis tegu .pdf, .rtf või tekstifailiga. Samuti saab vaadata-kuulata video- ja helifaile ning vaadata kokkupakitud (nt -zip) failide sisu. Erinevate lisade abiga saab vaadata ka näiteks Microsoft Office’i dokumente.

 

Speccy

 

Kas sa tead, millistest detailidest sinu arvuti koosneb? Ning milleks need osad võimelised on? Speccy skaneerib pärast installeerimist arvuti komponendid ning järjestab need õigetesse kategooriatesse. Näiteks klikkides emaplaadi alajaotusel, näitab Speccy, milline on emaplaadi kiibistik, milline on BIOS ja mitu laiendusvõimalust sellel on. Soovi korral võib kogu nimekirja ka välja printida. Speccyst on saadaval ka tasuline versioon.

 

Kui sa tead mõnda vajalikku ja soovitavalt tasuta rakendust, millest sinu arvates võiks ka teistel kasu olla, siis jaga neid lahkelt allolevas kommentaariumis.