Suur osa arenenud ühiskonnast kasutab sotsiaalvõrgustikke, mis pakuvad suurepäraseid võimalusi suhelda sõprade-tuttavatega vahemaadest hoolimata ning kõigiga korraga.

 

Kuigi suure tõenäosusega on kõik meie sõbrad-tuttavad ausad ja toredad inimesed, siis nende tuttavate ja tuttavate tuttavate seas ei pruugi kõik täiesti usaldusväärsed olla. Seepärast on mitmeid andmeid, mida turvaeksperdid ei soovita internetis jagada.

 

Kodune aadress või kool

Selle abil on pahasoovijatel, kiusajatel või pedofiilidel võimalus kergelt kindlaks teha sinu või sinu lapse asukoht. Kuigi enamus lapsi oma aadressi kergekäeliselt ei jaga, siis oma koolist räägivad nad ilma kõhkluseta. Seega on parem lastele rääkida, et nad ei jagaks oma kooli pilte või muud sarnast, millest on kooli nimi või asukoht kergesti tuvastatavad. Muidugi on parem seda vältida ka ise.

 

Telefoninumber

Telefoninumber on küberkurjategijate jaoks üks suuremaid maiuspalu. Selle abil saab sooritada näiteks kelmuseid või isegi identiteedivargust, laste telefoninumbri lekkimine võib neid aga muuta pedofiilidele kergeks saagiks.

 

Asukoht

Pere puhkusefotode jagamine otse sündmuskohast annab sissemurdjatele signaali, et teil on kodus õhk puhas ja võib tegutseda. Jagades aga pilte paikadest, mida sa sealjuures oma lemmikkohaks nimetad, näitad sa võõrastele, et oled sealt hõlpsasti kättesaadav.

 

Kompromiteerivad fotod endast

Pildid, mis võivad olla naljakad (näiteks möödunud vallatust peoõhtust) või näidata, kui kuum tükk sa oled, ei pruugi olla eriti meelt mööda näiteks potentsiaalsetele tööandjatele või näiteks ülikooli juhtkonnale, kui tegu on üliõpilastega. Hetkeline meelelahutus võib jätta pleki kogu ülejäänud karjäärile või elule.

 

Kompromiteerivad fotod teistest inimestest

Ära kunagi postita teistest inimestest selliseid pilte, milliseid sa enda kohta näha ei tahaks – see on universaalne ja väga hea põhimõte. Lisaks vaenulikkusele ja pingetele võib see kaasa tuua ka kohtuasju ning materiaalset kahju.

 

Oma murdeealise lapse beebipilte

Oma laps on kõige nunnum ning vanemate rõõm lapse beebipiltidest võib olla ülevoolav ja jagamistung vastupandamatu. Siiski tuleks seda teha ainult lapse enda nõusolekul, sest pildid, mis sinu jaoks on armsad, võivad lapsele põhjustada küberkiusamist.

 

Pilte kallistest kinkidest või sisseostudest

Oma varandusliku seisundi jagamine võõrastele võib põhjustada ahvatlusi kurikaeltele ning lihtsat kadedust tuttavate seas. Koos asukoha jagamisega näib see lihtsalt küllakutsena murdvarastele.

 

Eraeluline info

Eraelulist informatsiooni on väga lihtne sinu vastu kasutada. Nii võib selle abil lahti häkkida sinu paroole erinevates netikeskkondades, organiseerida pettust, mida sul on lihtne uskuma jääda või võita sinu lapse usaldus. Teiste inimeste personaalse info jagamine võib aga põhjustada nende pahameelt.

 

Kriitilised seisukohad tundlike teemadel

Inimesed on muutunud väga helladeks erinevatel religioossetel, poliitilistel või seksuaalset orientatsiooni puutuvatel teemadel. See võib põhjustada vägagi teravaid konflikte reaalses elus, kahjustada karjääri, suhteid potentsiaalsete tööandjate või õppeasutustega.

 

 

 

 

 

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."