Allikas: Shuttestock

8 võimalust, kuidas kodust wifi-võrku kiiremaks teha

#internet #WiFi
4 min lugemine

Aeglane wifi on sama närvesööv nagu tilkuv kraan. Või hullemgi veel. Korralik kodune või töine wifi on tänapäevane inimõigus ning peaks olema kõigile kättesaadav. Digitark inimene aga ei pea kannatama, hambad ristis, aeglase võrgu türanniat, vaid võib ette võtta erinevaid samme koduse võrgukiiruse tõstmiseks. Vaatame allpool mõnda neist lähemalt.

 

Kasuta viimast WiFi-tehnoloogiat

Üks põhilisi vahendeid võrgukiiruse hoidmiseks on kasutada tehnika viimast sõna ja viimaseid võrgustandardeid. Siin on oluline meeles pidada, et A, B, G ja N standardid on vanemad võrgustandardid ning moodsad seadmed ja ruuterid kasutavad AC  võrguvaba standardit. AC-standard muudab näiteks video voogesituse märksa sujuvamaks kui selle eellane N-standard. 2019. aastal peaks AC asemel tulema AX, kuid seni hoolitseme selle eest, et meie kodused ja mobiilseadmed oleksid varustatud AC-standardiga.

 

Leia ruuterile optimaalne asukoht

Tihtipeale ei näe ruuterid välja just kõige moekamad, kuid see pole veel õigustus neid kuhugi nurga taha või kappi peita. Ruuter armastab tühja ruumi enda ümber, ainult nii pakub ta parimat ühendust. Kõige parem on ruuter kinnitada tühjale seinale, mitte ümbritseda seda mööbliga. Juhul kui ruuteril on mitu antenni, siis on õige keerata need teineteisega ristiasendisse. Nutikas on enne ruuteri lõplikku seinale fikseerimist proovida erinevaid asukohti. Oluline pole mitte see, et ruuter asuks maja keskel, vaid keset wifi kasutamise tsooni. See võib küll tähendada pisut suuremaid kulutusi võrgukaablile, kuid see on vaid ühekordne väljaminek ning hiljem kõik võrgukasutajad (sh ka sina ise) tänavad sind südamest.

 

Vali õige WiFi kanal (edasijõudnutele)

Kortermajas võib meie wifi võrgusagedus sekkuda naabrite omaga, mis põhjustab võrgukiiruse kadu. Ruuterid võivad nagu raadiodki tegutseda erinevatel kanalitel/lainepikkustel ning mida rohkem on kasutajaid ühel kanalil, seda aeglasemaks see muutub. Võrgukanalite leidmiseks on olemas tööriistad nagu Network Analyzer Lite (iOS) või WiFi Analyzer (Android). Oma wifi-kanal tuleb valida teiste (nt naabrite) omadest võimalikult kaugele.

 

Vabane teiste seadmete segavast mõjust

Võrgukiirusele võivad lisaks ruuteritele mõjuda ka teised koduseadmed, nagu näiteks juhtmevaba lauatelefon, mikrolaineahi jms. Proovi järele ja kui teised seadmed tõepoolest sinu wifi võrku mõjutavad, siis püüa ruuter paigutada kohta, kus teised seadmed seda häirima ei pääseks.

 

Turva ennast WiFi-varaste eest

Kui su kodune wifi on siiani veel ilma kaitsva paroolita, siis parem muuda seda olukorda otsekohe. Lisaks erinevatele häkkeritele võivad sinu võrku kasutada ka kokkuhoidlikud majanaabrid. Isegi kui nad ei tee seda pahatahtlikel kaalutlustel, siis liigsed kasutajad mõjuvad võrgule ballastina. Ruuteri sätetest saab oma võrgu muuta võõrastele seadmetele nähtamatuks, mis on veel eriti turvaline – ka kavalam häkker ei saa ennast sisse muukida võrku, mida ta lihtsalt ei näe.

 

Võta võrgurakendused kontrolli alla

Tänapäevane meediakasutus paneb koduse wifi-võrgu tugeva surve alla – kes vaatab Netflixist filme, kes kuulab Spotifyd, kes mängib “World of Warcrafti” – kasutusvõimalusi on kümneid. Vahel on vajalik demokraatia kõrvale heita ning panna paika prioriteedid ehk see, kellel on võrku rohkem vaja. Ruuteri sätetes peaks olema alajaotus Quality of Service (ehk teenuse kvaliteet), kus on võimalik seada võrku kasutavad rakendused tähtsuse järjekorda. See on sinu võimalus kehtestada kodus enda seadused, kasuta seda vastavalt südametunnistusele.

 

Meisterda ise võrguvõimendaja

Wifit on võimalik võimendada ka väikese käteosavusega. Piisab, kui on käeulatuses tühi õllepurk või metallist majapidamissõel. Mõlemast saab täiesti koduste vahenditega valmistada ruuteri antennile töötava võimendi. Tõsi küll, eriti kaunis tulemus tõenäoliselt ei ole, kuid eesmärk pühendab abinõu ning kiirema wifi nimel on ilmselt enamus meist valmis loobuma oma esteetilistest tõekspidamistest.

 

Pane ruuter regulaarselt restartima    

Ilmselt igale (nuti)seadmele tuleb kasuks, kui see regulaarselt välja lülitada ning ruuter pole siin mingi erand. Ruuterile (ja võrgukiirusele) tuleb kasuks, kui see vähemalt korra päevas korraks välja lülitada. Selleks pole vaja isegi spetsiaalset tark- või raudvara, piisab ka tavalises tehnikapoes müüdavast taimerist.

Osa ülaltoodud nõuannetest on algajale digitargale lihtsamad, osa keerulisemad. Ilma piisava kogemuseta ei tasu siiski hakata näiteks ruuteri tarkvara sätteid muutma. Lihtsam on pöörduda mõne asjalikuma, tehnikataibuga tuttava poole.

Kindlasti pole ka vajadust kõiki neid nõuandeid punktuaalse täpsusega täita, vahel piisab vaid mõnest ülaltoodud punktist, et võrgukiirust piisavalt tõsta. Kindlasti tasub aga kõiki neid nõuandeid koduse wifi-võrgu loomisel silmas pidada.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."