5 olulist sammu, et Sinu laps oma esimest telefoni õigesti kasutama hakkaks

#lapse esimene mobiil
2 min lugemine

Nii nagu auto omamine ei tee kellestki autojuhti, ei tee ka telefoni saamine lapsest teadlikku telefoni kasutajat. Eriti just esimest telefoni soetades, tuleb lapsele seletada, kuidas on mõistlik nutiseadet kasutada – mida tohiks teha ja mida mitte.

 

Õiged harjumused aitavad tagada, et lapsel ei tekiks nutisõltuvust. Olukorda, kus laps ei taha minna õigel ajal magama või jätab kodused ülesanded tegemata, sest lihtsalt ei saa telefoni käest.

 

Jagame Sinuga soovitusi, millega tasub arvestada, kui oled oma lapsele esimese nutitelefoni soetanud või plaanid seda teha

 

  1. Räägi oma lapsega läbi reeglid – kui palju võib Sinu laps päevas telefoni kasutada ja millal peab ta selle kinni panema, et see ei hakkaks näiteks uneaega segama. Lisaks leppige kokku suhtlemise reeglid – kellele võib helistada, millal kõne vastu võtta jm.
  2. Seadista enda lapse telefonile konto ning ekraani lukk. Selgita, et parooli ja ekraani koodi ei tohi jagada kellegi teisega. Meeles tasub pidada, et alla 14-aastased lapsed saavad omada Google’i või Apple’i kontot ainult nii, et see on seotud lapsevanema kontoga. Telefoni kasutamiseks on kontot kindlasti vaja.Kui konto on õigesti tehtud, saab lapsevanem positsioneerida lapse asukohta, lisaks seada piiranguid erinevate rakenduste kasutamise osas ning määrata kui kaua üldse saab laps päeva jooksul enda telefoni kasutada. Lisaks on võimalik näha statistikat lapse telefoni kasutamise kohta. Selleks on olemas tasuta programmid Apple Screen Time ja Google Family Link.
  3. Vaata oma lapsega üle, milliseid rakendusi võiks ja peaks kasutama.
  4. Jaga soovitusi, kuidas enda telefoni eest hoolitseda – kuidas ja millal akut laadida, nutiseadet puhastada ning endaga kaasas kanda – näiteks mitte tagataskus, kus võib istudes telefon katki minna või keegi võib selle ära varastada.
  5. Räägi oma lapsega internetis varitsevatest ohtudest – internetis ei tohi võõrastega rääkida ega neile oma isiklikke andmeid jagada.

 

Kui telefon soetada Telia esindusest, on võimalik kohapeal juba väga palju ära teha, kasutades tasulist tehnilise toe võimalust. Liitumisel saab seada piirangu, et laps ei saaks iseseisvalt interneti mahtu juurde tellida, lisaks saab seada telefoninumbrile saldopiirangu ning piirata tasulised ostud Google Playst, App Store’ist ja muud maksed mobiiliga.