4 asja, mida teha kohe, kui su iPhone on kadunud või varastatud

#iPhone #kaotatud telefon #seadmekindlustus
3 min lugemine

iPhone nagu mistahes nutitelefon on üks varaste lemmikobjekte – väike, kallis ja lihtne maha müüa. Samuti võib see väike vidin väga mugavalt taskust või kotist ennast välja poetada. Kahju sealjuures on aga suur. Seepärast tasub alati olla ette valmistatud selleks, et telefon mingil hetkel võõrastesse kätesse võib sattuda.

 

Kõige elementaarsem telefoni kaitse on ekraaniluku kood. Kindlasti peaks see olema midagi muud kui 1234 või 0000 või midagi sama lihtsat. Uuematel telefonidel on kood küll kuuenumbriline, kuid sellegipoolest ei tasuks koodi lihtsust eesmärgiks muuta. Õnneks muudavad koodi kasutamise lihtsamaks sõrmejälje- ja näotuvastus, mis lasevad koodi sisestada vaid mõõdukate ajaühikute järel, et kood täiesti ära ei ununeks.

Järgmise asjana tuleb kindlasti aktiveerida iOSi rakendus Find My iPhone. See rakendus on äärmiselt kasulik telefoni asukoha määramisel. Isegi siis, kui telefon varastatud pole, saab selle abil näiteks pereliikmete (st nende telefonide) asukohti näha. Find My iPhone’i saab telefonis aktiveerida telefoni sätetest Apple ID konto alt iCloudi alajaotusest. Varastatud või kadunud telefoni asukohta saab aga määrata suvalisest võrguühendusega arvutist või nutiseadmest, kui sealt oma Apple’i iCloudi kontole sisse logida.

Aga need on alles ettevalmistused selleks, kui telefon valedesse kätesse sattub.

 

Niisiis, mida kõigepealt ette võtta?

 

  • Kasuta Find My iPhone’i

Seda rakendust kasutades saab lisaks asukoha määramisele saata telefoni ekraanile ka sõnumeid, juhuks, kui telefon on lihtsalt kadunud, et aus leidja saaks telefoni ja omaniku võimalikult kiiresti kokku viia. Juhul kui telefon on näiteks lihtsalt kadunud ja aku tühjaks saanud, siis näitab rakendus telefoni viimast asukohta enne aku tühjenemist.

  • Ära hakka vargaga ise arveid klaarima

Kui telefoni asukoht majas või korterelamus on kindlaks määratud, siis võib minna ja proovida telefoni tagasi küsida. Kui aga varas puikleb, siis ei maksa mitte mingil juhul hakata temaga ise arveid klaarima. Teavita asjast ametivõime ning tegutse vastavalt nende näpunäidetele.

  • Võta ühendust oma mobiilioperaatoriga

Juhul kui telefon on tõepoolest varastatud ja lootust selle kättesaamiseks pole, siis anna sellest oma mobiilioperaatorile teada, telefoni IMEI-koodi kasutades on operaatoril võimalik kanda telefon musta nimekirja ja muuta see põhimõtteliselt kasutuskõlbmatuks, nii et varganäol pole sellega mitte midagi mõistlikku peale hakata. Tuleb aga arvestada, et see samm välistab edaspidise võimaluse telefoni Find My iPhone rakenduse abil üles leida. Telefoni IMEI-koodi leiab telefoni karbilt, samuti võib selle näiteks üles pildistada ja laadida kuhugi pilve, et hiljem vajadusel see sealt üles leida.

  • Võta ühendust kindlustusfirmaga

Viimane punkt ei kehti mitte kõigi iPhone’i kasutajate suhtes, vaid neile, kellel on olemas kodukindlustus, mis katab ka kodust vara sh elektroonikat. Telefoni vargus käib kindlasti kindlustuskaitse alla ning kuulub hüvitamisele. Arvestades kodulaenude populaarsust Eestis, võiks sellest punktist olla kasu päris paljudele.

Uut telefoni soetades osta sellele kohe juurde ka Telia Seadmekindlustus.

 

Milliseid nippe või trikke teate teie, lugejad? Andke oma nõksudest julgesti teada kommentaariumis.